ПОЛІТИКА
Чинний мер має найбільшу підтримку житомирян. Більшість політичних сил ще не визначились зі своїми кандидатами.
25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори, де українці, зокрема, обиратимуть мерів міст. Передвиборча кампанія стартує 5 вересня, а офіційно реєструвати кандидатів на місцеві вибори будуть з 15 до 24 вересня. Неофіційно ж передвиборча кампанія вже давно почалася в багатьох великих містах України. «Слово і діло» пропонує подивитися, хто вже заявив, що піде на вибори мера в обласних центрах або включився в передвиборчі перегони. Сьогодні розглядаємо можливих претендентів на крісло мера Житомира.
Як і в більшості обласних центрів України, де фаворитами соцопитувань є чинні мери, житомиряни теж у більшості підтримують чинного міського голову Сергія Сухомлина. Рівень схвалення діяльності міського голови, за даними опитування соцгрупи «Рейтинг», сягає понад 50% від опитаних у Запоріжжі, Житомирі, Кропивницькому, Тернополі, Маріуполі, Харкові, Вінниці, Чернігові, Івано-Франківську та досягає 80% у Хмельницькому.
Нагадаємо, у другому турі виборів мера в листопаді 2015 року переміг Сухомлин як кандидат від партії «Блок Петра Порошенка». Тоді за нього проголосувало 31 тис. 637 виборців, а кандидатку від ВО «Батьківщина» Любов Цимбалюк підтримали майже 25,7 тис. житомирян. За інформацією ДВК, явка виборців у місті не перевищила 34%.
Про свої наміри йти на другий термін Сухомлин натякав ще восени 2019 року, коли пообіцяв, що перед місцевими виборами пройде поліграф, щоб довести, що немає причетності до корупційних схем.
Оскільки офіційної заяви від Сухомлина ще не надходило, можна лише здогадуватися, з якою політичною силою він піде на вибори. Адже влітку відбулася презентація нової політичної сили «ПроПозиція», яка більш відома як партія мерів.
У заході взяли участь міський голова Дніпра Борис Філатов, міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич, міський голова Чернівців Олексій Каспрук, міський голова Житомира Сергій Сухомлин, міський голова Кропивницького Андрій Райкович і міський голова міста Каховка Херсонської області Андрій Дяченко.
Як заявили засновники полісили, її мета – побудова в країні ефективної системи місцевого самоврядування. Сухомлин зазначив, що «ПроПозиція» має на меті передусім об’єднати професіоналів.
«2019 рік показав вакуум на нові обличчя, люди обрали зовсім нових. Однак тільки «новий» не означає, що людина може бути в політиці, керувати державою, створювати. Потрібен інший критерій – професійність. Ми сподіваємось, що термін «ПроПозиція» увійде до політичного лексикону нашої країни. Якщо опозиція – це «проти», то пропозиція – це «за». «Про» означає професійний, надійний. І ми саме таку надійність політичної сили пропонуємо громадянам», – сказав під час презентації нової політичної партії мер Житомира.
Поки що суперників у Сухомлина небагато, до того ж мало хто заявив про наміри балотуватися. Якщо ж припустити, як буде розгортатися боротьба за місця в міській та обласній радах, то одними з перших до передвиборчих перегонів підключилися представники «ОПЗЖ».
Цю політсилу в місті на виборах представлятиме депутатка Житомирської міської ради Наталія Леонченко. Сітілайти з її фото та політичними слоганами з’явилися в Житомирі ще в травні. Якщо на місце мера Леонченко навряд чи сподівається потрапити, то завести якомога більше депутатів від «ОПЗЖ» до місцевих рад якраз і є її основною метою. Не виключено, що в такому разі кандидатка отримає місце секретаря міськради.
Щодо кандидата від «Слуги народу», то для кандидатів влаштовують співбесіди-кастинги на рівні народепів-мажоритарників. Є ймовірність, що від керівної партії висуватиметься ректор університету «Житомирська політехніка» Віктор Євдокімов. Хоча не виключено, що він балотуватиметься від «Нашого краю».
Рейтинг «Європейської солідарності» на Житомирщині не падає, але й не зростає. Команду «ЄС» очолює місцевий підприємець і власник телекомпанії СК-1 Олександр Рабінович, але хто піде на вибори від політсили, ще не визначено.
Від міської організації ВО «Батьківщина» на вибори, найімовірніше, піде Олена Розенблат. Щоправда, позиції партії дещо похитнулися після ДТП у селі Тетерівці у листопаді 2018 року, де «засвітився» представник «Батьківщини».
Впали рейтинги «Свободи», яка восени 2015 року потрапила у число переможців місцевих виборів і мала депутатські фракції в багатьох радах Житомирщини.
Місцеві виборці приглядаються до «Сили і честі» Ігоря Смешка, але єдиного кандидата політсила ще не висунула.
Нагадаємо, «Слово і діло» проаналізувало, як виконують свої обіцянки мер Києва Віталій Кличко, мер Львова Андрій Садовий, мер Харкова Геннадій Кернес, мер Дніпра Борис Філатов, мер Вінниці Сергей Моргунов, мер Івано-Франківська Руслан Марцінків.
Також ми розповідали про основних претендентів на посаду мерів Києва, Харкова, Дніпра, Львова, Одеси, Вінниці, Івано-Франківська.
Ірина Рибінська, спеціально для «Слово і діло»