Чоловік з ампутаціями у вишиванці сидить в кріслі колісному та дивиться на військовий меморіал на Майдані Незалежності, Київ, Україна, 24 серпня 2024 року. Yan Dobronosov/Global Images Ukraine via Getty Images
Національна Асамблея людей з інвалідністю України звернулася з проханням до Верховної ради оновити законопроєкт 5344-д, адже він не враховує низку потреб інвалідів, зокрема, ветеранів ЗСУ. За словами ексочільниці Мінреінтеграції, а нині заступниці керівника Офісу президента Ірини Верщук, ці зауваження будуть "ретельно вивчені", після чого відбудеться нарада з цього питання.
Про це йшлося на форумі "Інклюзивність гуманітарного реагування: голос людей з інвалідністю", передає кореспондентка Суспільного.
"Другий рік ми не даємо прийняти антисоціальний, протиправний законопроєкт 5344-д. Завтра або післязавтра його ставлять на розгляд (у ВР — ред.). Я нагадую, що там ліквідується фінансування соціальної, фізкультурно-спортивної, психологічної реабілітації. Ліквідуються всі преференції для підтримки підприємств для людей з інвалідністю. Ліквідується фінансування друку книжок і літератури шрифтом БрайляРельєфно-крапковий шрифт для написання і читання людьми з порушенням зору, розроблений французом Луїсом Брайлем.", — наголосив очільник Асамблеї Валерій Сушкевич.
За словами генсекретарки Асамблеї Вікторії Назаренко, цей законопроєкт застарілий, адже він був внесений на розгляд парламенту ще два з половиною роки тому. Вона додала, що нещодавнє засідання комітету ООН з прав людини вказало, що цей закон "не відповідає конвенції ООН про права осіб з інвалідністю". Назаренко також зауважила, що в документі "немає жодного економічного розрахунку" й додала, що він не враховує роль людей з інвалідністю на ринку праці.
Зі свого боку заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук заявила, що зауваження Асамблеї будуть "ретельно вивчені", після чого відбудеться нарада з цього питання.
"Абсолютно підтримую. Недопрацювань дуже багато, помилок дуже багато. Ми розуміємо, що ми стані війни, яка триває. Системна криза поглиблюється, людей з інвалідністю стає більше, а проблеми — масштабніші. Уряду, як і всім гілкам влади треба працювати над вирішенням цих проблем", — сказала вона.
Посадовиця наголосила, що побудова державної політики інклюзивності наразі має бути у пріоритеті.
"Мої особисті пріоритети — система реабілітації в Україні, ми до кінця року маємо представити суспільству як працює система реабілітації. Ми говоримо про всі рівні, це не лише Міністерство охорони здоров’я, де будуть розгорнуті реабілітаційні відділи й центри. Це і система центрів життєстійкості й система об'єднань громадських організацій, які мають бути долучені до усіх процесів щодо цього", — сказала Верещук.
18 листопада 2022 року у Верховній раді було зареєстровано законопроєкт №5344-д "про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю". У травні 2023-го документ було прийнято за основу. Наразі парламентарі мають його розглянути у другому читанні.