Зелень на підвіконні по-чернігівськи

До весни наче вже й не так далеко, але перших врожаїв – ранню зелень чи редиску – чекати ще довго. Організм вимагає вітамінів, консервація не рятує, а заморозку можуть собі дозволити не всі. Тож порятунком у таких умовах може стати мінігород на власному підвіконні.

Звісно, огірки чи помідори так не виростиш, а от листовий салат, який компенсує нестачу вітамінів, можна отримати без надзусиль. Важливо лише наважитися і знати кілька правил-секретів. З деякими поділилася наша постійна читачка Олена Валентинівна, яка вже давно має в раціоні свіжу зелень протягом усього року.

Листовий салат – холодостійка рослина, яку можна вирощувати весь сезон. Для того щоб отримувати урожай салату в зимовий період, його можна висадити на підвіконні. Для вирощування листового салату взимку йому необхідно забезпечити додаткове освітлення, а також правильно підібрати ємність для посіву.

Які сорти вибрати

Найменш вибагливий до квартирних умов вирощування сорт салату «батавія». Найчастіше у нас зустрічається «афіціон». Вартість підйомна навіть для пенсіонерів – близько 7 грн за пакетик насіння (30 шт.)

– Зазвичай те, що продають у супермаркетах чи на ринках, саме сорт «батавія». Цей салат потребує менше світла і краще переносить пересушене повітря, – каже наша читачка.

Для квартир, де зазвичай батареї опалення розташовані саме під підвіконнями, це дійсно суттєві переваги. Але не треба забувати про регулярний полив та обприскування, адже, якщо про це забути, урожай швидко втратите, попереджує пані Олена. І додає: отримати широкі листя салату, як з городу чи хоча би професійної теплиці, навряд чи вдасться без додаткового освітлення і правильного температурно-водного режиму. Але й без цього городник-початківець може розраховувати на свіжу зелень.

Постарайтеся не сіяти занадто багато в одному місці, але не переймайтеся дотриманням чіткої відстані між насінинами. Все одно згодом сходи доведеться проріджувати.

Також для вирощування вдома підійде крес-салат, радять фахівці. На відміну від попереднього варіанту він любить вологу, але при поливі слід стежити, щоб коріння не почало підгнивати від її надлишку. Найбільш підходящі сорти крес-салату для вирощування на підвіконні: «перцевий», «звичайний», «широколистий». Ціна – близько 6 грн за пакетик вагою 2 грами.

Також на підвіконні можна пробувати посіяти скоростиглі сорти «ред» «кредо», «гранд» «рапідс», «лолло» «роса», «лолло біонда», «одеський», від 5 до 9 грн за пакетик.

Правильна земля

Звісно, сіяти треба не на самому підвіконні, а в ґрунт. Найпростіший варіант – придбати універсальний субстрат або ґрунтосуміш для розсади. Проте якщо ви плануєте насолоджуватися не лише результатом, але й процесом, перетворивши городництво у квартирі на хобі, то можна трішки заморочитися.

– Проста земля з городу не підійде, – каже Олена Валентинівна. – Навіть не витрачайте час. Спочатку я сіяла салат у землю, яку купувала у магазині, а потім у якомусь відривному календарі прочитала про суміш з кокосового волокна і біогумусу. Тепер лише так і вирощуємо. І діти вже перейняли.

Кокосове волокно – давно не екзотика. Літрова упаковка коштує від 15 до 22 грн. Чим більша пачка, тим нижчою вийде ціна в перерахунку на кожен літр. Біогумус коштує від 6 до 10 грн за літр.

Співвідношення має бути 2:1 (кокосового волокна більше), каже наша читачка, яка кілька років шліфувала «рецепт». З точки зору агронауки така суміш дійсно вийде оптимальною: біогумус забезпечить живлення зелені, а кокос працюватиме як розпушувач та елемент дренажної системи, що не дозволить заливати вашу грядку. На дно контейнера не забудьте викласти дренаж – керамзит, биту цеглу або гальку.

Що і як робити

Для вирощування листового салату краще за все використовувати невеликі горщики об’ємом 1–2 літри або трохи більші (залежить від розмірів підвіконня та кількості «ротів» у родині).

Салат не має дуже глибокої кореневої системи, тому підійде середній контейнер, наприклад 60 на 60 см або 40 на 80, глибиною близько 10–15 см. Пластикові горщики підійдуть краще, ніж глиняні, оскільки глина поглинає воду і земля висихає швидше.

При використанні глиняних горщиків можна вистилати його всередині поліетиленовим пакетом, насипати землю і посадити насіння. Не забудьте зробити отвори в пакеті для стоку води. Переконайтеся, що ваш горщик має дренажні отвори, вони дозволять надлишку води стекти в піддон, якщо ви будете поливати рослину зверху. Отвори також дозволяють використовувати полив з лотка, який особливо корисний для салату.

Якщо ви використовуєте горщики, які вже були у вжитку, добре вимийте їх, адже там можуть лишатися яйця комах, які згодом знищать посіви. Найпростіший варіант – мило і тепла вода. Просунутий – розчин з води та відбілювача (9:1) або чищення содою з подальшим ополіскуванням розчином марганцівки.

Насіння саджайте на глибину 5–7 мм. Можна просто посіяти, немов солите страву, а зверху присипати тонким шаром землі. Якщо закопаєте надто глибоко – насіння не зможе отримати світло, необхідне для проростання.

Далі накрийте ємність целофаном для створення парникових умов. Уже через 5–9 днів на поверхні з’являться перші паростки. Після їх появи целофан слід зняти.

Для подальшого розвитку середньодобова температура повинна триматися в межах +17…+21 градусів. Можливе зниження температури на 6–8 градусів у нічний час, аби імітувати природні умови.

Аби компенсувати зимову нестачу світла, на початку вегетації бажано підсвічувати грядку фітолампою протягом 2–5 годин на добу. Утім можна обрати інший шлях і провести пару разів підживлення мінеральними добривами або органікою.

Не забуваємо поливати

Ґрунт у момент посадки повинен бути вологим, тому відраз після посіву полийте ваш «город». Використовуйте аерозольний розпилювач, щоб окропити грядку, але не перетворити її на болото. Зрошуйте так щоранку до появи сходів. Свіжу молоду зелень необхідно щодня обприскувати.

Поливати й обприскувати салат у горщику потрібно відстояною водою кімнатної температури.

Далі – у звичайному форматі, коли земля стає сухою. У середньому – раз на 2 дні.

Дефіцит вологи не лише загрожує рослинам, але й зіпсує вам обід. Справа у тому, що пересихання ґрунту прискорює формування квіткових стрілок і, відповідно, появу гіркуватого присмаку листків.

***

Крес-салат загалом вимагає схожих умов, з однією суттєвою відмінністю. Для ідеального результату потрібно дотримуватися непростого температурного режиму. Після появи перших сходів рослини мають розвиватися за температури 6–8 градусів. Це зміцнить їхню кореневу систему. Але при розгортанні перших листків температуру необхідно підвищити до 15 градусів. Це рекомендований максимум. Якщо буде тепліше – крес-салат швидко витягується, виснажується і в’яне.

Ідеальний варіант – наявність добре втепленої лоджії.

тижневик "Семь дней"

Источник

Новости Украины | Последние новости Украины