Фото: t.me/V_Zelenskiy_official
Президент Володимир Зеленський у суботу , 26 липня, підписав указ, яким оновив правила вручення Шевченківської премії. Відтепер премію вручатимуть у тринадцяти номінаціях, зокрема з’явилися нові напрямки, такі як дизайн, фотомистецтво та творче кураторство культурних проектів. Про це повідомляє сайт Офісу президенту.
– Вперше додано фотомистецтво, щоб підтримати фотографію і особливо зараз в умовах війни, додали також кураторську справу, сферу дизайну – зокрема є крутий український шрифтовий дизайн, графічний, це комітет премії визначатиме конкретні види, також сталося розширення літературної та музичної номінацій, – пояснив радник президента Дмитро Литвин.
Відповідно до оновленого положення, премія щороку присуджуватиметься в наступних категоріях:
проза; поезія; літературознавство та мистецтвознавство; публіцистика та журналістика; музичне мистецтво; концертно-виконавське мистецтво; театральне мистецтво; кіномистецтво; візуальні мистецтва; фотомистецтво; декоративно-ужиткове мистецтво; дизайн (за видами, визначеними Комітетом Національної премії України імені Тараса Шевченка); творче кураторство культурно-мистецьких проектів
У документі зазначено, що на премію можуть висуватися тільки нові оригінальні твори, створені за останні п’ять років, але не пізніше ніж за півроку до подачі. На нагороду можуть претендувати лише автори чи виконавці творів, а в номінації кураторства – безпосередній автор проекту, якщо його внесок був творчим та суттєвим. При цьому на здобуття премії не можуть бути висунуті монографії, підручники, посібники чи альбоми-каталоги. Конкретні напрямки дизайну, за якими проводитиметься конкурс щорічно, визначатиме Шевченківський комітет.
Президент Зеленський також підписав указ, яким доручив Кабінету Міністрів підготувати план святкування 65-річчя від дня заснування Національної премії України імені Тараса Шевченка. Йдеться про цілу низку культурних, урочистих та інформаційних заходів. Серед запланованого – проведення церемонії вручення премії, створення виставок у музеях, видання енциклопедичного довідника про лауреатів та альбому з творами художників, які отримали нагороду. Також мають з’явитися ювілейна монета та поштові марки, присвячені Шевченківській премії.
В урочистостях до ювілею планують залучити не лише лауреатів, а й діячів культури, науки, військових, представників влади та громадськості. Окрему увагу приділять інформаційному висвітленню ініціативи. Указ набирає чинності з оприлюднення.
Національна премія України імені Тараса Шевченка – це одна з найпрестижніших державних нагород України, яка вручається за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. З 2025 року премію Шевченка було розширено новою номінацією – декоративно-ужиткове мистецтво.
Джерело